Svakim danom sve više zanimljivih pitanja pristiže na adresu našeg portala, naši čitatelji postavljaju pitanja našim urednicima i saradnicima za koje bi inače odgovore platili drugim stručnim osobama, ovo je prilika da dobiju stručan odgovor ali besplatno.
Pozivamo vas da nam i dalje pšete i postavljate pitanja na naš e-mail: [email protected].
Šaljite nam pitanja, komentare, savjete, kritike i slično.
Pitanje koje nam je poslala naša čitateljka, glasi:
Imam mačke različite starosne dobi u kući kao ljubimce, sad sam u dilemi da li da ih sterilišem i kastriram, jer problem mi pravi njihovo nekontrolisano razmnožavanje, možete li mi dati savjet i preporuku?
Za portal www.pravisavjeti.info odgovara: Admir Talić dr. vet. med.
Sve više građana koji imaju mačke (mužijake i ženke) kao kućne ljubimce, odlučuju se da urade sterilizaciju i/ili kastraciju mačaka. Pokušat ćemo i vas koji se niste odlučili na ovaj zahvat uvjeriti da je to dobro za vas ali i za vašeg ljubimca.
Naime, sterilizacija i/ili kastracija mačaka ima niz prednosti, neke od njih su:
- dokazano je da kastrirani mačori duže žive,
- mirniji su, nisu agresivni,
- smanjuje se besmisleno lutanje pod dejstvom hormona,
- smanjuje se obiljžavanje teritorija urinom (ćoškova, zidova,namještaja),
- sterilisane i kastrirane mačke postaju pitomije i privrženije domu,
- mačke nakon sterilizacije ne oboljevaju od tumora mliječne žljezde,
- ne menjaju karakter ponašanja,
- niti su sklone gojenju, kako se to pogrešno smatra,
- nema neželjenog i nekontrolisanog potomstva,
- nema problema oko udomljavanja istih.
Sterilizacija je danas rutinski posao i rade ih gotovo sve veterinarske stanice u BiH, cijena nije u prvom planu, jer bitnije je da kvalitetna usluga, nego koliko košta.
Kad izaberete veterinara koji će uraditi sterilizaciju ili kastraciju vašeg ljubimca, dogovorite termin i izvršite pripremu vašeg ljubimca za operativni zahvat.
Priprema ljubimca se sastoji od:
- smiriti ljubimca, da nije nemiran,
- ljubimac ne treba jesti 12 sati prije zahvata,
- ne treba piti 6 sati prije zahvata.
Sam operativni zahvat nije kompliciran i traje svega neki 30 minuta, dok popijete kahvu vaš ljubimac je spreman da ide u svoj dom da odmara i oporavlja se.
Nakon operacionog zahvata ljubimca ostavite da odmara dva – tri dana u mirnoj – tihoj prostoriji, napomnjemo da anastezija pretaje s djelovanjem nakon 24 sata. Ispred ljubimca stavite posudu sa mlijekom i vodom, nadgledajte ga povremeno i pratite stanje.
Nikako ne preporučujemo da ostavljate ljubimca u kupatilu jer vlaga i toplota mogu smanjiti tlak ljubimca nakon operacije.
Napominjemo da može doći do neredovnog vršenja nužde kao posljedica anastetika, to nije ništra strašno i ne trebate paničariti ili odmah nakon uočavanja tih simptoma nositi ljubimca veterinaru.
Nakon deset dana, donesite svog ljubimca veterinaru na pregled i vađenje konaca, nikako nemojte taj postupak raditi vi sami, jer ipak iskusan veterinar će to uraditi puno brže, bolje i bezbolnije po vašeg ljubimca u uslovima koje nemožete omogućiti u vašem domu.
Na mjestu operacije dlaka će porasti nakon nekih mjesec dana i neće biti upadljivo mjesto zahvata.
Zagovarajte sterilizacije i kastracije za dobrobit vaših ljubimaca, samim tim nećemo biti u situaciji da se mačke nekontrolisano namnožavaju i pustaju na cestu, jer ovo je mnogo bolje i humanije.
Podijelite ovaj tekst sa ljudima koji imaju ljubimce i da nauče nešto novo.
Napominjemo da se možete i dalje obratiti našem portalu za savjete!
Za portal www.pravisavjeti.info piše: Admir Talić dr. vet. med