Image default
Arhiva

Lavanda zaustavlja ispadanje kose, uklanja akne, umiruje…

Lavanda (Lavandula officinalis) odavno je poznata po umirujućim učincima.Prema japanskom istraživanju, već i miris lavande smanjuje stres.

Stoga je ova biljka učinkovita u liječenju potištenosti, tjeskobe i glavobolja izazvanih napetošću.

Lavanda ima i druga korisna svojstva – olakšava grčeve, potiče probavu, smanjuje nadutost i poboljšava protok žuči.

Smatra se da pomaže i kod nekih tipova astme.

Lavanda djeluje antiseptički i antibakterijski, a u vanjskoj primjeni smiruje manje kožne infekcije, liječi ugrize kukaca i opekline.

Sastavni je dio mnogih ljekovitih kupki, osobito onih za liječenje problema s cirkulacijom i reumatskih bolova, a uspješno smiruje i različite tipove groznica.

Preporučljiva je i kod psihičkih tegoba u menopauzi, a kod niskog tlaka kupka poboljšava opće stanje i osvježava.

Kupelji s lavandom imaju dugu tradiciju – u njima su uživali još stari Rimljani.

Neki autori čak smatraju da joj naziv potječe od latinske riječi za pranje (lavare).

U srednjem vijeku lavanda se rabila za prikrivanje neugodnih mirisa.

Eterično ulje lavande korisno je u vanjskoj uporabi, a dobro ga je razblažiti tako da stavite tri kapi na svakih deset litara temeljnog ulja (primjerice, maslinova).Tom mješavinom možete masirati čelo i sljepoočnice kod glavobolje i stresa, a masiranje donjeg dijela trbuha i donjeg dijela leđa olakšava bolne mjesečnice. Masaže pomažu i protiv bolova u mišićima.

U kozmetici vodica od lavande upotrebljava se za njegu nježne i osjetljive kože te kao antiseptičko sredstvo protiv prištića, a eterično ulje lavande, razrijeđeno u temeljnom ulju, potiče razgradnju celulita. Protiv moljaca u ormare se stavljaju vrećice lavande.

https://www.youtube.com/watch?v=e1qpC11zBP4
Cvjetovi su jestivi i dobro se slažu sa sladoledom, kolačima, džemovima i želeima. Lavanda je rasprostranjena na cijelom području Sredozemlja, a uspijeva i u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Isplati se posaditi je u vrt zbog ljekovita djelovanja, ugodna mirisa i dekorativna izgleda.

Svi dijelovi biljke su aromatični i ljekoviti, a osobito cvjetovi. Beru se od svibnja do lipnja, prije nego što se rascvjetaju. Tada je količina eteričnog ulja najveća. Potom se suše za pripremanje čajeva i drugih ljekovitih preparata ili prerađuju u ekstrakt eteričnog ulja, koje je osnova za pripremanje masti, krema i gelova. Najkvalitetnije ulje dobiva se iz sorti Lavandula angustifolia i Lavandula stoechas.

Upozorenje! Ako se propisno upotrebljava, lavanda nema neželjenih djelovanja. Prevelike količine eteričnog ulja nadražuju probavne organe i snažno utječu na opće stanje. Trudnice i dojilje trebaju izbjegavati upotrebu preparata od lavande iako neki zagovaraju njihovu upotrebu tijekom pojave trudova.

Čajna mješavina za smirenje
Potrebno je 25 cvjetova lavande, 20 g odoljenova korijena, 20 g matičnjakova lista, 20 g češera hmelja i 20 g cvjetova kamilice. Sve pomiješajte i stavite u staklenku. Za pripremu čaja uzmite jednu  do dvije žličice mješavine i stavite u 250 ml vruće vode. Neka odstoji deset minuta i procijedite. Pijte dvije do tri šalice ne prevrućeg čaja na dan.

Čajna mješavina za probavne tegobe

Pripremite 25 g cvjetova lavande, 25 g mažurana, 25 g listova kadulje i 25 g paprene metvice. Pomiješajte sve biljke i stavite u staklenku. Za pripremu čaja pomiješajte dvije žličice mješavine i stavite u 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji deset minuta i procijedite. Na dan pijte šalicu čaja pola sata prije jela.

Okrepljujuća kupka od lavande
Potrebno vam je 1 do 1,5 kg lavande i 12 l vode.

Lavandu kuhajte oko pola sata pa ulijte vodu u kadu.

Dopunite mlakom vodom prema potrebi.

Već jedna kupka djeluje okrepljujuće na cijeli organizam.

Nakon nje prema potrebi možete ponavljati kupku s manjom količinom lavande (50 do 100 g) koju ste skuhali u litri vode.
Masažno ulje od lavande
Šaku cvjetova lavande stavite u staklenku, prelijte sa 250 ml maslinova ulja i ostavite da stoji dva mjeseca na suncu ili toplome mjestu. Nekoliko puta na dan masirajte dijelove tijela u kojima se pojavljuju bolovi, osobito nakon kapi.

Čaj protiv glavobolje i migrene

Pripremite 25 g lavande, 25 g majčice dušice, 10 g matičnjaka, 10 g vrbove kore i 10 g anisa. Pomiješajte biljke i stavite u staklenku. Pri pripremi čaja uzmite jednu do dvije žličice mješavine i stavite u 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji deset minuta i procijedite. Pijte dvije do tri šalice ne prevrućeg čaja na dan.

Tinktura od lavande

Pomiješajte 20 g suhih cvjetova lavande i 100 ml 70-postotnog alkohola te ostavite da stoji dva tjedna. Procijedite. Masirajte kod reumatičnih bolova u mišićima i zglobovima te svrbeža kože. Nanesite na mjesto uboda kukaca. Možete popiti i 15 do 20 kapi kod loše probave.

Blagi čaj protiv nesanice
Stavite žličicu cvjetova lavande u šalicu kipuće vode. Ostavite da odstoji pet do deset minuta pa procijedite. Popijte šalicu čaja neposredno prije odlaska na spavanje. Čaj se može koristiti i za ispiranje usta.

Uklanja akne s lica

Kod problema s aknama lavandino ulje treba razrijediti s ružinom vodicom u omjeru 1:10 i nanijeti na problematična područja nekoliko puta na dan.

Rješenje protiv opadanja kose
Lavandino ulje nanijeti na tjeme kose, lagano masirati o ostaviti da djeluje 30 minuta. Nakon toga kosu isprati blagim šamponom. Lavandino ulje potiče cirkulaciju na području vlasišta, što sprečava gubitak kose.

Protiv depresije
Kod potištenosti, stavite nekoliko kapi ulja u posudu vruće vode i udišite ljekovite pare. Inhaliranje djeluje kao tonik za cijeli vaš organizam, osvježava i smanjuje iscrpljenost.Pomoći će vam i kupka od lavande.

Potrebno je napuniti kadu toplom vodom i  staviti dvije šake cvjetova. Ili, napravite čaj –  5 suhih cvjetova lavande prelijte kipućom vodom i ostavite da odstoji 2-3 minute.

Procijedite i zasladite medom.

https://www.youtube.com/watch?v=v2fLcBflcgs

 

 

Related posts

Dogodilo se na današnji dan

Mogu li se astmatičari baviti sportom?

Posao

Leave a Comment